Historie

"Hotel se nachází v centru města Velké Meziříčí, jen dvě minuty chůze od náměstí. Existence zájezdního hostince "U Bílého koníčka" je historicky doložena rokem 1607, kdy hostinec koupil jistý Petr Majevin. Ještě starší zmínka je z roku 1562, kdy se mluví o "krčmě Jana Káčera za brankou na Horním městě".

Velký dům č. 348 byl starodávný zájezdný hostinec "U Koníčků" s postranní putykou pro obyčejný lid. Do tohoto hostince chodili páni z města od rady, úředníci státní, a ze zámku.

Za třicetileté války dům zpustnul, později byl však znovu vystavěn a často měnil majitele. Svoji roli sehrál v době národního obrození, kdy se zde pravidelně scházeli čeští buditelé v čele s MUDr. Skřivanem. Toho tu při své cestě do Vídně k soudu navštívil po roce 1850 i jeho přítel Karel Havlíček Borovský. Protože se nesešli, nechal mu ve zdejším hostinci písemný vzkaz:

"Pane Doktore!
Jedu tady do Wídně - post nubila foenix!
S Bohem! Mějte se dobře. Lituji, že jsem Wás nemohl widět.
K. Havlíček - redaktor Národních novin"

Lístek je uložen v meziříčském muzeu. Škoda jen, že na něm není datum. Pohostinství zdejšího hostince využíval i Josef II (13.3.1741 - 20.2.1790, český a uherský král, spoluvladař své matky - Marie Terezie), který se zde inkognito scházel se zdejší kněžnou Eleonorou z Lichtenstein (nyní pokoj č. 19).

V roce 1960 byla hospoda znárodněna a přejmenována na Hotel Sport. Po roce 1990 byl hostinec restituován a vzápětí prodán.

Nynější majitelé celý dům přestavěli a vrátili mu původní název "U Bílého koníčka".

HistorieVelke-Mezirici
 
 
 
U Bílého koníčka |  Restaurace . Formanka . Hotel